وایتون چیست و چه ویژگی هایی دارد؟

وایتون چیست و چه ویژگی هایی دارد؟

وایتون چیست و چه ویژگی هایی دارد؟


وایتون چیست و چه ویژگی هایی دارد؟


نام های لاستیک وایتون Viton FKM

وایتون Viton فلوروالاستومر, فلوروکربن , ,FKM , FPM، CFM

نام شیمیایی: وینیلیدین فلوراید هگزا فلورو پلیمر

الاستومرهای فلوئوره که در استاندارد ASTM  با نام  FKM  (نام تجاری وایتون)   و در استاندارهای  ISO  با نام  FPM  شناخته می شود.

 

انواع گریدهای لاستیک وایتون Viton

 A , B , F, GBLT , GF , GLT , GFLT , ETP

گروه صنعتی پارس پلیمر  بعد از چندین سال فعالیت و عرضه ی کامپاند وایتون به عنوان تخصصی ترین وارد کننده  انواع گریدهای لاستیک وایتون Viton در عرصه ی محصولات لاستیکی شناخته شده است.

 

انواع رنگ وایتون Viton / FKM 

مشکی , سفید , سبز , زرد , قهوه ای , قرمز , نارنجی , طوسی

 

ویژگیهای فیزیکی و شیمیایی لاستیک وایتون Viton /FKM

وایتون Viton FKM دارای بالاترین مقاومت حرارتیدر بین تمام الاستومرها میباشد و در برابر عامل های جوی و اوزون نیز مقاوم هستند.این الاستومر نه تنها در برابر تورم در روغن های داغ و تر کیب آلیفاتیک مقاوم، بلکه در هیدروکربن های کلرینه شده و آروماتیک نیز مقاومت بالایی دارند و در بیشتر اسیدهای معدنی حتی اسیدهای دارای غلطت بالا مقاومند. همچنین  مقدار تورم آمیزه های پخت شده  FKM  در متانول ،کتون ها، استرها، و اترها بیشتر از روغن های معدنی و سوخت های موتور میباشد.به این علت که مقاومت در برابر تورم با افزایش درصد فلوئور در FKM  بهتر دیده می شود بنابراین برای کاربردهای تماس در روغن موتورهای دارای متانول استفاده از گونه های FKM  دارای بالاترین مقدار فلوئور ترجیح داده می شود. همچنین وایتون مقاومت بالایی در برابر سوخت های پراکسید موتوردار و نیز سولفیدهای هیدروژن که در روغن موجود هستند ،دارند. اسیدهای داغ هیدروفلوئوریک و کلروسولفینیک به آمیزه پخت شده وایتون حجوم میبرند .نفوذ پذیری آمیزه پخت شده وایتون در برابر گاز خیلی پایین میباشد و در واقع حتی کمتر از بوتیل رابر می باشد .لاستیک وایتون  دربرابر بسیاری از ترکیبات شیمیایی مقاومت تحسین برانگیزی دارد و خواص دما بالای بسیار خوب و بهتر از هر الاستومر دیگر عرضه میکند. لاستیک وایتون Viton  در برابر تورم در معرض بنزین، مقاومت بسیار مناسبی از خود نشون میدهد و به همین نسبت، در برابر تخریب در معرض نور UV و ازون، مقاوم میباشند.

 

وایتون Viton FKM در دماهای مختلف

اگر الاستومرهای وایتون در دمای پایین قرار بگیرند ، می‌توانند کاملا سخت شوند (۴- درجه فارنهایت) اما از قابلیت سرویس‌دهی در دماهای پایین برخوردار میباشند. درهر صورت، کامپاندهای وایتون FKM/ Viton  برای کاربردهایی که به انعطاف‌پذیری خوب در دمای پایین نیازدارند، مناسب نمیباشند. علاوه بر مواد FKM استاندارد، تعدادی از مواد خاص با ترکیب مقادیر متفاوت مونومر و میزان فلوئور (از ۶۵ تا ۷۱ درصد) برای بهبود عملکرد در درجه حرارت پایین، درجه حرارت بالا و یا مقاومت در برابر مواد شیمیایی، در دسترس میباشند .فلوروکربن/ لاستیک وایتون Viton ،در برابر گاز ها نفوذ پذیری پاینی دارند، لذا برای سرویس‌دهی در شرایط خلاء شدید، مناسب بوده و بسیاری از فرمولاسیون‌های آنها، خودخاموش شونده میباشند.

 

مشخصات فنی لاستیک وایتون Viton

 • سختی: 50تا 955   Shore A
 • استحکام کششی: 2000- 5000 پاسکال
 • جهندگی (%):500-400%
 • مقاومت سایشی: نسبتاً خوب تا خوب
 • چسبندگی به فلز: عالی
 • چسبندگی به مواد سخت: نسبتاً خوب تا خوب
 • مانای فشار: خوب تا عالی
 • مقاومت در برابر شکستگی: نسیتاً خوب- خوب
 • مقاومت ضربه ای:خوب جهندگی / حرکت ارتجاعی:ضعیف تا نسبتاً خوب
 • مقاومت پارگی: نسبتاً خوب تا خوب
 • لرزه گیری: نسبتاً خوب تا خوب

 

کاربردهای لاستیک وایتون Viton

وایتون Viton FKM به دلیل داشتن خواص ویژه اش در ساخت قطعه های ویژه لاستیکی نظیر درزگیرهای سوخت و شفت موتور اتومبیل ، شیلنگ ها و واشرهای خودرویی و قطعه های هواپیما و موشک استفاده میشود . اورینگ وایتون Viton FKM  ضد روغن هیدرولیک,ضد اسید,ضد بنزین ,ضد حلال ها و ضد سایش هستند و از اورینگ های معمولی و NBR  فشاربالایی را متحمل میشود.

 

موارد منع استفاده ازوایتون Viton FKM 

مواد FKM عموماً برای کاربرد در معرض آب‌داغ، بخار، حلال‌های قطبی، اترها و استرهای دارای وزن مولکولی پایین، روغن ترمزهای پایه گلیکولی و یا اسیدهای داغ هیدروفلوئوریک و کلروسولفونیک مناسب نمیباشند.

بدون دیدگاه

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *