انواع گرید های اورینگ وایتون و مصارف آن

ویژگی های فنی لاستیک وایتون

ویژگی های فنی لاستیک وایتون


انواع گرید های اورینگ وایتون و مصارف آن

وایتون چیست؟!

وایتون وسیله ای است که در قطعات صنعتی کاربرد دارد و نقش و مصرف آن به صورت آبندی می باشد . مطمعنا پلاستیک وایتون (Viton) جزو یکی از پر طرفدار ترین لاستیک‌ها در مصرف آب‌بندی منافذ مختلف است. این عمل که به دو صورت کوپلیمر یا ترپلیمر (تترا فلورواتیلن، هگزافلوروپروپیلن، وینیلیدن فلوراید، هگزا فلوروپروپیلن و …) انجام می‌ گیرد، مورد بررسی قرار میدهیم.

مزایای وایتون

مقاومت دمایی وایتون با وجود خواص مکانیکی خوبش در مقایسه با اکثر الاستومرهای دیگر مرتبه بالایی را دارا است. همچنین با افزایش دما مقدار مقاومت آن در برابر روغن و مواد شیمیایی دچار تغییر بخصوصی نمی گردد. قابلیت ارتجاعی ترکیبات وایتون در بازه دمایی 204 تا 316 درجه سانتی گراد نیز همچنان با کیفیت بالا برقرار است. این لاستیک در مقابل تخریب حجم زیادی از مواد شیمیایی و مایعات از جمله روغن‌ها، سوخت‌ها، روان کننده‌ها و اکثر اسیدهای معدنی نسبت به سایر الاستومرهای غیرفلوئورینه‌ شده از مقاومت بیشتری برخوردار است . به‌طور کلی، این خاصیت‌ها این را می رساند که وایتون از نظر مقاومت در برابر سیالات چندین مرتبه جلوتر از رقبا است.
با نفوذ ناپذیری وایتون در مقابل مقدار زیادی از مواد، باعث می‌شود که عملکرد فوق‌العاده‌ای را در سوخت‌های اکسیژن‌دار خودرو‌ها  نمایش دهد. از سوی دیگر این پلاستیک مقاومت خوبی را در برابر فشرده سازی دارد، حتی در دماهایی که سایر الاستومرهای غیرفلوئورینه‌ شده دچار شکستگی می‌شوند. همچنین به طور ویژه در برابر اکسیداسیون جوی، خورشید، شرایط آب و هوایی، قارچ و کپک کاملا بدون عیب می‌باشد.وایتون در کاربردهای ولتاژ کم و فرکانس پایین ،خواص الکتریکی خوبی دارد.

انواع گرید های اورینگ وایتون و مصارف آن

اصطلاحات FPM، FKM و Viton® اغلب باعث سردرگمی و منجر به تفسیر نادرست  می گردند. برای رفع این مشکل به توضیح کامل آن باید بپردازیم .
همه این نامگذاری ها برای یک ماده پایه تنها ،لاستیک فلوروئیک می باشد . FPM مخفف بین المللی بر این اساس ISO & DIN است درحالی که FKM براساس ASTM می باشد و وایتون(viton) که نام تجاری آن است و کمپانی دوپونت آن را ثبت کرده است . فلوئورو الاستومر وایتون تحت استاندارد ASTM D 1418 و ISO 1629 در FKM طبقه بندی می گردد .
یک لاستیک مصنوعی سنتز شده یا به عبارت دیگر یک پلیمر فلوئورو الاستومر می باشد که اغلب به صورت اورینگ وایتون کاربرد داشته و گاهی به صورت دستکش هایی با مقاومت شیمیایی بالا ، کاسه نمد وایتون ، پکینگ وایتون ، واشر وایتون ، گردگیر وایتون، است .
این خانواده ی الاستومر ها عبارت است از کوپلیمر های : هگزافلوئورو پروپیلن (HFP) ، وینیلیدین فلوراید (VDF یا VF2) ، ترپلیمر تترا فلورواتیلن (TFE) ، وینیلیدین فلوراید (VDF) و هگزا فلورو پروپیلن (HFP) و PVME می باشد . که محتوای فلورایدی آنان بین ۶۶ تا ۷۰ درصد متغیر هست .
اورینگ وایتون و یا به طور کلی قطعات لاستیکی وایتون چگالی به نسبت بیشتری(۱۸۰۰ Kg/m3) از اغلب الاستومر ها دارد با این حال گاهی برای تمایز لاستیک وایتون از سایر قطعات لاستیکی آن را با رنگ های سبز ، قهوه ای ، بنفش تولید می شود .

unnamed min 300x180 - انواع گرید های اورینگ وایتون و مصارف آن

چهار گروه اصلی از پلیمر وایتون  که عبارت است از :

۱-وایتون گرید A(دیپلیمری از VF@ /HFP) :

شامل ۶۶% اسمی فلوئور

پر مصرف ترین و مقرون به صرفه ترین گرید وایتون به حساب می آید که به طور اجمالی به عنوان آب بندی عمومی – صنعت خودرو سازی – صنعت هوافضا – همن طور در روان کننده ها و سوخت های معمولی و اغلب به شکل اورینگ وایتون گرید A استفاده می گردد .

۲-وایتون گرید B (تریپلیمری از VF2 / HFP / TFE) :

شامل ۶۸% اسمی فلوئور
این گرید کمی هزینه اش بیشتر از گرید A است و در فرایند های شیمیایی –آب بند و گسکت در utility (آّب- برق -بخار) مورد استفاده قرار می گیرد .

۳-وایتون گرید F (تریپلیمری از VF2 / HFP / TFE):

شامل ۷۰% اسمی فلوئور
سوخت اتوموبیل اکتان بالا همراه اکسیژن – اسید های معدنی آب پوشیده – آب – بخار

۴-وایتون گرید های مخصوص شامل :

وایتون GLT – وایتون GBLT – وایتون GFLT – وایتون Extreme (کوپلیمری ازTFE TFE / PMVE / propylene & ethylene)
آب بندی حساس در صنعت اتوموبیل – استخراج نفت و به طور کلی سیلینگ در شرایط خشن و مخصوص .

عملکرد فلوئورو الاستومر ها در مواد شیمیایی خورنده بستگی به ماهیت پلیمر پایه و مواد تشکیل دهنده برای ساخت محصول نهایی (به عنوان نمونه اورینگ fkm) دارد . این عملکرد میتواند به طور قابل توجهی متفاوت باشد  هنگامی که مصرف کنندگان اورینگ وایتون ، محصولات لاستیکی را از منابع مختلف خریداری کنند .
وایتون به طور کلی با هیدروکربن ها سازگار می باشد . اما ؛ با کتون هایی مثل استون و متیل اتیل کتون – حلال های استر مانند اتیل استات – آمین ها – اسید های آلی مانند اسید استیک ناسازگار می باشد .
اورینگ وایتون به عنوان سوپاپ شناور در کاربراتور SU برای مقاومت در برابر سوخت و انعطاف پذیری آن برای آب بندی استفاده می گردد .
به عنوان آب بند در غواصی SCUBA  مورد استفاده قرار می گیرد، زیرا با گاز نیتروکس واکنشی نشان نمی دهد ، در معرض اکسیژن پوسیده نمیشود و آتش نمیگیرد .
 زمانی که غلظت بالایی از بیو دیزل (بیودیزل ناپایدار و اکسنده است)مورد نیاز است شیلنگ های لاستیکی وایتون و واشر وایتون توصیه می گردد ، زیرا ؛ در برابر اسید بیودیزل مقاوم تر است . (مخصوصا گرید های B_GBLT_GF)
اورینگ  وایتون یک جایگزین مطمعن و مطلوب برای اورینگ های نیتریل در حرارت  بسیار زیاد  و مواد شیمیایی خورنده  است .
احتیاط: در دماهای فوق العاده بالا فلوئورو الاستومر ها تجزیه می شوند و ممکن است هیدروژن آزاد کنند که باعث انفجار شود و خطرساز است .

بدون دیدگاه

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *