ورق لاستیکی

ورق لاستیکی

ورق لاستیکی


ورق لاستیکی

ورق لاستیکی چیست؟

ورق های لاستیکی از لاستیک طبیعی یا مصنوعی تهیه شده و به عمل آمده اند. لاستیک های مصنوعی به دلیل داشتن خصوصیات بسیار ویژه ساخته می شوند و آنها را برای کاربردهای مختلف صنعتی مناسب سازی می نمایند.

ورق لاستیکی مناسب 

با وجود این که انواع بیشماری از ورق های لاستیکی که برای فروش در بازار وجود دارد، پیدا کردن این که کدام ورق های لاستیکی برای کار مورد نظر ما مناسب است معمولا بسیار  سخت است. ممکن است هنگام کار در یک آزمایشگاه ، نگرانی شما در مورد انتخاب یک ورقه لاستیکی الاستیک باشید که دوام و مقاومت شیمیایی بسیار خوبی را  بروز می دهد. برای صاحب حیوان خانگی ، ورق های مقاوم در برابر سایش و لاستیک محافظ ازن از اهمیت بیشتری برخوردار  است. برای تأسیسات فرآوری مواد غذایی ، مقاومت در برابر روغن و گریس ممکن می باشد که نگرانی اصلی باشند. واقعیت اصل موضوع این می باشد که ترکیبات زیادی وجود دارد که توانیی این را دارند که با این مواد لاستیکی ترکیب بشوند تا محصولی را به عمل بیاورند که دقیقاً آنچه را که شما احتیاج دارید ارائه می دهند. شاید انتخاب محصول مورد نظر کمی سخت و گیج کننده شود اما باید بررسی کنیم که موادی که در ساختار ورق لاستیکی به کار برده شده است در انتخاب محصول نهایی بسیار  پر اهمیت است و می تواند کمک  زیادی در این مسئله کند.

انتخاب انواع ورق لاستیکی

برای درک بهتر انواع مختلف ورق های لاستیکی ، ابتدا  باید ترکیبات مختلفی را که در بسیاری از مواد لاستیکی استفاده می شود ، را  بررسی  قرار داد. هنگامی که در ترکیب با این الاستومرها تولید می شود ، هر محصول ویژگی هایی را دارد که ذاتی این مواد کامپوزیت است و عملکرد خاصی را  نشان می دهد. هر یک از رول های لاستیکی بسته به ترکیب ارائه شده ، ویژگی های مختلفی مانند استحکام کششی و … را نیز حفظ می کنند و از دست نمی دهند. استحکام کششی به سادگی به میزان فشاری اطلاق می شود که می تواند بر روی مواد اعمال و قرار گیرد. استحکام کششی در PSI اندازه گیری می گردد و به عنوان اطلاعات حیاتی برای افرادی که به دنبال ماده ای هستند تحت فشار زیادی قرار می گیرد ، می تواند مفید و موثر باشد.

ورق لاستیکی دارای انواع مختلفی و متفاوتی است که با توجه به ویژگی ها و خصوصیاتی که این ورق های لاستیکی دارا هستند برای کاربردهای خاصی می توان از آن ها  بهره برد. مقاومت کششی و حرارتی و دیگر ویژگی های هر کدام از این ورق ها در نوع خودشان بی مانند هستند و مختص خود می باشند مانند : لاستیک کلروپران (لاستیک نئوپرن) ، لاستیک طبیعی ، لاستیک دیافراگم ، لاستیک وایتون ،لاستیک اسفنجی ، لاستیک نیتریل (NBR) ،لاستیک استایرن-بوتادین (SBR)  و لاستیک EPDM که در ادامه  بعضی از این ورق ها را معرفی می نماییم .

3115068 2016 5 17 9 47 38 300x300 - ورق لاستیکی

لاستیک کلروپران (لاستیک نئوپرن)

لاستیک کلروپران ، که به عنوان لاستیک نئوپرن شناخته می شود ، یک لاستیک کاملاً همه جانبه و چند منطوره و دارای تعادل خوبی از ویژگی های دیگر ورق های لاستیکی  می باشد و اکثر خواص ورق های دیگر را تا حدی در خود دارا است. مقاومت در برابر روغن های معدنی ، گریس ها ، اسیدهای رقیق کننده و قلیاها از ویژگی های بارز آن است.

نئوپرن به دلیل داشتن ویژگی های ویژه ، خاص و فراگیر ، یک راه حل محبوب و مورد توجه برای محافظت در برابر مایعات ، مواد شیمیایی ، درجه حرارت بالا و اشعه ماوراء بنفش می باشد.خواص عالی آن باعث می شود که دوام طولانی  و بیشتری داشته باشد  مقابله مقاومت در برابر هوازدگی باعث می شود که نئوپرن برای کاربردهای فضای باز  مورد مناسبی باشد. در صورتی که نئوپرن اکثراً برای کاربردهای صنعتی ، شیلنگ و واشر بهره برده می شود ، برای استفاده در آشپزخانه های تجاری و کاربردهای دریایی مانند تولید لباس wets به همان اندازه می تواند محبوب و مورد توجه باشد.

لاستیک طبیعی

لاستیک طبیعی از لاتکس ساخته شده می شود . بسیار انعطاف پذیر و بادوام و طول عمر بالا است و از مقاومت بسیار خوبی در برابر پارگی و برخوردار هست اما نباید در معرض روغن ، حلال یا ازن قرار بگیرد. از موارد  محل کاربرد لاستیک طبیعی می توان در اتصالات الکتریکی ، واشر ، شیلنگ و لوله را نام برد. ورق های لاستیکی در سطوح مختلف ضخامت و اندازه استاندارد و همچنین طول های سفارشی موجود است.

لاستیک دیافراگم

این لاستیک ها در اندازه و قطرهای گوناگونی  موجود است و آن ها با دیافراگم تقویت  گردیده اند. این امر باعث می شود که مقاومت ان در برابر فشار و حرارت افزایش  یابد. میزان دمایی که لاستیک دیافراگم می تواند تحمل کنید تا ۱۰۰ درجه سانتی گراد  است. وجود رول های دیافراگم در این نوع از لاستیک ها باعث  می شود که فشار وارده بر روی سطح سازه پخش گردد. از بیشترین کاربرد این نوع از لاستیک ها  را می توان به استفاده از آن در صنایع خودرو سازی  را نام برد. همچنین در صنایعی چون هوا فضا، ساخت مواد غذایی ،صنایع آب و پزشکی استفاده از لاستیک های دیافراگم بسیار  بهره برده می شود.

لاستیک وایتون

از جمله لاستیک هایی که در برابر ازن می تواند مقاومت خوبی نشان بدهند لاستیک وایتون می باشد. این لاستیک اگر در محیط های گازی استفاده شود  می تواند بسیار موثر  واقع شود و احتمال نشت گاز در صورت استفاده از این لاستیک ها به حداقل امکان می رسد. مقاومت این لاستیک در برابر آتش و حرارت بسیار  زیاد بوده و قادر است در محیط هایی با حرارت بالا به خوبی به عمل بیاید . از جمله صنایع مورد استفاده می توان صنعت خودرو سازی ، هوا فضا و شیمیایی ، لوازم خانگی و در محیط هایی که گرما بسیار زیاد است و احتمال خورندگی بالا می باشد را نام برد.

ضخامت هایی که این نوع لاستیک تولید می شود بین ۱ تا ۱۰ میلی متر به صورت رول عرضه  است و به صورت رول عرض های آن بین ۱-۲ ، ۱ و ۱.۵ متر  است .

همچنین ضخامت آن به صورت ورق بین ۱۰ تا ۵۰ میلی متر و در ابعاد ۲در ۱ نیز وجود دارد. این نوع از ورق لاستیکی  توانایی این را دارد که دمایی بین ۲۰- تا ۲۵۰ درجه سانتی گراد را تحمل کند.

بدون دیدگاه

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *