ترانسمیتر فشار و نحوه عملکرد آن

ترانسمیتر فشار و نحوه عملکرد آن

ترانسمیتر فشار و نحوه عملکرد آن


ترانسمیتر فشار و نحوه عملکرد آن


ترانسمیتر فشار ، یک ابزار الکترومکانیکی است که می‌تواند نیروی حاصل از انبساط نمونه گاز یا مایع را از طریق سنسور فشار ، به سیگنال الکتریکی تبدیل کند و آن را اندازه گیری نماید. ترنسمیتر فشار را در بازار ، با عنوان سنسور فشار نیز می‌شناسند و یکی از پرکاربردترین تجهیزات مهم در سیستم اتوماسیون صنعتی به شمار می‌رود. در این مقاله قصد داریم با ترانسمیتر فشار و نحوه عملکرد آن ، آشنا شویم. با ما همراه باشید.

ترانسمیتر فشار چیست؟

ترنسمیتر فشار ، می‌تواند اطلاعاتی مانند اختلاف فشار را به یک سیگنال الکتریکی آنالوگ تبدیل کند و آن را به یک مرکز کنترل ارسال کند. بیشتر مواقع ، برای اندازه گیری فشار ، گاز یا مایع از ترانسمیتر فشار استفاده می‌شود. از ترانسمیتر فشار ، معمولا برای اندازه گیری فشار در داخل ماشین آلات صنعتی ، مخازن ، لوله‌ها و فرآیندهای مختلف ، جهت هشدار به کاربر ، قبل از وقوع حادثه استفاده می‌شود. ترانسمیتر فشار ، می‌تواند علاوه بر تعیین فشار سیالات مختلف ، مثل گاز ، مایع ، هوا و روغن ، کمیت‌های مهم صنعتی مانند جریان ، سطح ، چگالی ، وزن و دما را اندازه گیری کند. در بسیاری از مواقع ، از سیگنال ارسال شده توسط ترانسمیتر ، به عنوان مبنای اندازه گیری دیگر کمیت‌های فیزیکی استفاده می‌شود.

بررسی نحوه عملکرد ترانسمیتر فشار

ترانسمیتر فشار با استفاده از اصول مکانیک سیالات کار می‌کند. برای درک صحیح نحوه عملکرد آن ، نیاز است با مفهوم فشار آشنا باشید. نیرویی که بر سطح وارد می‌شود ؛ توسط یک کمیت فیزیکی که فشار نام دارد ؛ نمایش داده می‌شود. این کمیت از تقسیم نیرو بر مساحت به دست می‌آید. سیالات ، دارای دو نوع فشار ، با نام‌های فشار استاتیک و فشار دینامیک می‌باشند. نیروی حاصل از اعمال وزن سیال بر سطح لایه‌های زیرین در حالت سکون ، فشار استاتیک نام دارد. یکی از انواع فشار استاتیک ، فشار هیدرواستاتیک می‌باشد که ناشی از آب موجود در مخزن سد است. در صورتی که سیال حرکت کند ؛ فشار دیگری درون سیستم به وجود می‌آید که فشار دینامیک نامیده می‌شود. اندازه گیری این فشار ، بر اساس معادله برنولی انجام می‌شود.

بررسی مزایا و معایب ترانسمیتر فشار

همانطور که گفته شد ترانسمیتر فشار ، یکی از پرکاربردترین ابزار دقیق ، در سیستم‌های کنترل سیالات به شمار می‌رود. از این ابزار ، در صنایع مختلف برای هدف‌های مختلفی استفاده می‌شود. ترانسمیتر فشار دارای مزایا و معایبی است که در ادامه به بررسی آن می‌پردازیم.

بررسی مزایای ترانسمیتر فشار

از مزایای ترانسمیتر فشار ، می‌توان به امکان اندازه گیری سطح سیال و دیگر کمیت‌های فیزیکی اشاره کرد. این ترانسمیتر ، دارای دوام بالا و قابلیت به کارگیری در شرایط محیطی دشوار ، حتی زیر آب می‌باشد. ترانسمیتر فشار ، امکان ارسال سیگنال به فواصل دور با کمترین افت سیگنال را دارد. تنوع این ترانسمیتر برای استفاده در شرایط مختلف ، بسیار است. ترانسمیتر فشار در برابر میدان‌های الکترومغناطیسی و تشعشعات رادیو اکتیو ، مقاومت دارد. از ترانسمیتر فشار به منظور کالیبراسیون ، برای اندازه گیری دقیق فشار استفاده می‌شود و قابلیت اتصال به سیستم‌های دیگری مثل مدارهای الکتریکی را دارد.

بررسی معایب ترانسمیتر فشار

از معایب ترانسمیتر فشار ، می‌توان به هزینه اولیه بالا ، مصرف انرژی و دسترسی دشوار اشاره کرد.

سخن پایانی

شرکت پارس پلیمر ، دارای سابقه‌ی درخشان و بیش از نیم قرن تجربه ، در زمینه تولید قطعات لاستیکی ، پلاستیکی ، لاستیک سازی و فروش اورینگ می‌باشد. مسئولیت پذیری ، کارآفرینی و هدف‌گذاری ، از ارکان اصلی این شرکت به شمار می‌رود. این شرکت در راستای تولید ملی و با تولید انواع قطعات پلاستیکی و لاستیکی ، در ابعاد و متریال مختلف ، قدمی بسیار مطمئن و پرقدرت ، در عرصه‌ی صنعت نهاده است. از محصولات این شرکت می‌توان به کاسه نمد ، اورینگ NBR ، اورینگ سیلیکون ، اورینگ وایتون ، واشر لاستیکی ، اورینگ متری و اورینگ خاوری اشاره کرد. برای مشاهده‌ی محصولات بیشتر و بررسی اطلاعات محصول ، می‌توانید به فروشگاه پارس پلیمر مراجعه کنید.

بدون دیدگاه

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *