بررسی مزایا و معایب ترانسمیتر فشار

بررسی مزایا و معایب ترانسمیتر فشار

بررسی مزایا و معایب ترانسمیتر فشار


بررسی مزایا و معایب ترانسمیتر فشار


در واقع ، واژه‌ی ترانسمیتر ، به معنی فرستنده می‌باشد. که در حوزه‌ی کنترل و ابزار دقیق ، ترانسمیتر ، یک نوع وسیله می‌باشد که سیگنال‌های دریافتی از سنسور را به سیگنال‌های استاندارد و قابل تفسیر برای واحد کنترل ، تبدیل می‌کند.

در این مقاله قصد داریم در مورد ترانسمیتر فشار و مزایا و معایب آن صحبت کنیم. به شما پیشنهاد می‌شود که تا پایان این مقاله‌ی آموزنده ، با پارس پلیمر همراه باشید.

ترانسمیتر فشار چیست؟

در واقع ترانسمیتر فشار ، یکی از پرکاربردترین تجهیزات ابزار دقیق می‌باشد. ترانسمیتر فشار مانند گیج فشار در صنایع و فرآیندهای صنعتی بسیار کاربرد دارد و استفاده می‌شود. ترانسمیتر فشار را سنسور فشار نیز می‌نامند. ترانسمیتر فشار یک نوع وسیله می‌باشد که فشار مایعات ، گاز‌ها و سیال‌های دیگر را اندازه گیری می‌کند. لازم به ذکر است که ترانسمیتر فشار ، معمولاً برای اندازه گیری فشار در داخل ماشین آلات صنعتی ، برای هشدار به اپراتور قبل از وقوع فاجعه و یا برای پایش میزان فشار سیالات در فرآیند‌ها ، نصب می‌شود.

ترانسمیتر فشار انواع زیادی نیز دارد. در ادامه‌ی این مقاله قصد داریم در مورد انواع ترانسمیتر فشار صحبت کنیم.

انواع ترانسمیتر فشار:

 • ترانسمیتر فشار قلمی
 • ترانسمیتر فشار دیافراگمی
 • ترانسمیتر فشار اختلاف فشار و یا ترانسمیتر فشار تفاضلی
 • ترانسمیتر فشار ضد انفجاری
 • ترانسمیتر فشار صنعتی
 • ترانسمیتر فشار هوشمند
 • ترانسمیتر فشار دارای نمایشگر

در ادامه قصد داریم در مورد سه مورد از انواع ترانسمیتر فشار ، توضیحاتی دهیم. پس با ما همراه باشید.

ترانسمیتر فشار قلمی

ترانسمیترهای فشار قلمی ، شبیه باتری قلمی و شمع خودرو هستند و چون که ابعاد کوچک و ظاهر قلمی دارند ، بسیار پرکاربرد هستند. ترانسمیتر فشار قلمی ، یک صفحه‌ی فلزی صاف در نوک خود دارد و به عنوان سنسور فشار عمل می‌کند. همچنین لازم به ذکر است که این ترانسمیترها ، توسط انتهای رزوه دار ، به مخزن و سیستم اندازه گیری فشار اتصال پیدا می‌کنند و یا متصل می‌شوند.

ترانسمیتر فشار دیافراگمی

در این نوع از ترانسمیتر‌ها ، یک صفحه‌ی دیافراگمی داریم. یعنی ترانسمیترهای فشار دیافراگمی ، دارای یک صفحه‌ی دیافراگمی می‌باشند که با تغییرات فشار ، صفحه‌ی دیافراگم تغییر شکل می‌دهد و به صورت ترانسمیتر قلمی و یا به شکل متفاوتی روی مخازن بسته می‌شوند.

ترانسمیتر فشار دیافراگمی از چه چیزی ساخته می‌شود؟

لازم به ذکر است که ترانسمیترهای فشار دیافراگمی ، از فولاد ضد زنگ و یا کامپوزیت‌های پلیمری ساخته می‌شوند. و با توجه به جنس مواد سازنده‌ی آن ، دارای توانایی متفاوتی در اندازه گیری فشار می‌باشند.

ترانسمیتر فشار اختلاف فشار یا ترانسمیتر فشار تفاضلی

ترانسمیتر فشار اختلاف فشار برای اندازه گیری اختلاف فشار بین دو مخزن و یا دو طرف یک لوله استفاده می‌شود. در ترانسمیتر فشار اختلاف فشار از حسگرهای فلزی یا پرده دیافراگمی برای نشان دادن تغییرات فشار استفاده می‌شود.

در ادامه‌ی این مقاله قصد داریم در مورد مزایا و معایب ترانسمیتر فشار صحبت کنیم.

مزایا و معایب ترانسمیتر فشار

ترانسمیتر فشار ، با توجه به اینکه یک ابزار دقیق و پرکاربرد در سیستم‌های کنترل سیالات می‌باشد ، دارای مزایا و معایبی نیز می‌باشد.

مزایای ترانسمیتر فشار

 • ترانسمیترهای فشار ، امکان اندازه گیری سطح سیال و دیگر کمیت فیزیکی ، علاوه بر اختلاف فشار را دارند.
 • همچنین ترانسمیترهای فشار دوام بالا و قابلیت بکارگیری در شرایط محیطی دشوار را نیز دارند ، یعنی شما حتی می‌توانید آن‌ها را در زیر آب هم استفاده کنید.
 • همچنین ترانسمیترها ، امکان ارسال سیگنال به فواصل دور ، با کمترین افت سیگنال ممکن را نیز دارند.
 • لازم به ذکر است که ترانسمیترهای فشار ، برای استفاده در شرایط مختلف ، دارای مدل‌های مختلفی نیز می‌باشند.
 • ترانسمیترها ، در برابر میدان‌های الکترومغناطیسی و تشعشعات رادیواکتیو ، به دلیل اینکه توسط مواد پیزو الکتریک ساخته شده‌اند ، مقاومت بسیار بالایی نیز دارند.
 • همچنین ترانسمیتر فشار ، قابلیت اتصال به سیستم‌های دیگری مثل مدار الکتریکی ، به منظور کالیبراسیون ، برای اندازه گیری دقیق فشار را نیز دارند.

معایب ترانسمیتر‌های فشار

ترانسمیتر فشار معایب کمی دارد.

این معایب عبارتند از:

 • ترانسمیترهای فشار هزینه‌ی اولیه بالایی دارند. یعنی برای خرید آن‌ها باید هزینه‌ی زیادی را بدهید.
 • همچنین مصرف انرژی ترانسمیترهای فشار بسیار بالا می‌باشد.
 • و لازم به ذکر است که دسترسی به ترانسمیترهای فشار ، بسیار سخت و دشوار می‌باشد.

سخن پایانی

شما در این مقاله ، با ترانسمیتر فشار و مزایا و معایب آن آشنا شدید. همچنین شما در این مقاله انواع ترانسمیترهای فشار را مطالعه کردید و در مورد سه مورد از آن‌ها ، اطلاعاتی را دریافت کردید. جهت مطالعه‌ی مطالب بیشتر به بخش مقالات وب سایت پارس پلیمر مراجعه کرده و از مطالب آموزنده‌ی ما بهره مند شوید و لذت ببرید.

شرکت پارس پلیمر ، دارای سابقه‌ی درخشان و بیش از نیم قرن تجربه ، در زمینه تولید قطعات لاستیکی ، پلاستیکی ، لاستیک سازی و فروش اورینگ می‌باشد. مسئولیت پذیری ، کارآفرینی و هدف‌گذاری ، از ارکان اصلی این شرکت به شمار می‌رود. این شرکت در راستای تولید ملی و با تولید انواع قطعات پلاستیکی و لاستیکی ، در ابعاد و متریال مختلف ، قدمی بسیار مطمئن و پرقدرت ، در عرصه‌ی صنعت نهاده است. از محصولات این شرکت می‌توان به کاسه نمد ، اورینگ NBR ، اورینگ سیلیکون ، اورینگ وایتون ، واشر لاستیکی ، اورینگ متری و اورینگ خاوری اشاره کرد. برای مشاهده‌ی محصولات بیشتر و بررسی اطلاعات محصول ، می‌توانید به فروشگاه پارس پلیمر مراجعه کنید.

بدون دیدگاه

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *