مختصری درباره کاسه نمد

مختصری درباره کاسه نمد

مختصری درباره کاسه نمد


مختصری درباره کاسه نمد


در این مقاله سعی داریم تا اطلاعات مختصری درباره کاسه نمد به شما بدهیم و شمارا با کاربرد و انواع آن آشنا کنیم تا اطلاعات کافی  را برای خرید و نحوه استفاده آن داشته باشیبد.

اگر بخواهیم یک تعریف کلی از کاسه نمد داشته باشیم یک نوع واشر مکانیکی برای آب‌بندی و محافظت از نشت روغن از اطراف عناصر چرخشی، مانند شافت یا مته‌های چرخان (همچنین شافت‌های رفت و برگشتی مانند کنترل ولوو) یا ممانعت از ورود گرد و غبار و انواع آلودگی، با سطح مقطع O شکل طراحی‌ شده‌اند میباشد.

 

تعریف کوتاهی از کاسه نمد

کاسه نمد می توانند به صورت استاتیک یا داینامیک مورد استفاده شود. کاربرد داینامیک آن به صورت شفت های دوار پمپ و پیستون های هیدرولیک سیلندر میباشد.
کاسه نمد یکی از پر استفاده ترین واشرها در طراحی ماشین ها است زیرا ارزان میباشند، کاربرد ساده و نصب آسانی دارند. و همچنین توانایی این را دارند که ده ها مگاپاسکال (هزاران اسب بخار) فشار را تحمل کنند.

صنعت همچنین یک فنر کششی نیز به آن اضافه کرد که به اجزای آب‌بندی کمک می‌کند تا ساییدگی لبه و تغییرات مواد الاستومری را جبران کند. برای مقاومت در برابر سایش، طبق سختی‌‌سنج Shore A درجه سختی اجزا و الاستومرهای کاربردی به طور معمول 70 تا 85 (چیزی بین لاستیک اتومبیل و یک چرخ اسکیت نرم) است.

کاربرد کاسه نمد

کاسه نمد ها سال های زیادی است که به مهم‌ترین بلوک ساختاری در طراحی سیستم آب‌بندی شافت‌ های چرخان تبدیل شده‌اند و می‌توانند در کاربردهای مختلفی از تجهیزات کم سرعت تا چرخش پر سرعت و در دماهای زیر انجماد تا بیش از 500 درجه فارنهایت به کارگرفته شوند. کاسه‌نمد ها طیف گسترده‌ای از برنامه‌های کاربردی اعم از تجهیزات داخلی گرفته تا ماشین‌آلات، نیروگاه‌ها، پمپ‌های صنعتی، تجهیزات پیشران دریایی، توربین‌های گازی و هوایی، توربین‌های جزر و مدی، تجهیزات لایروبی و کمپرسور‌ها را نیز در بر میگیرند. همچنین در اکثر موارد، چندین کاسه نمد در ترکیبات مختلف به منظور ارائه یک سیستم مطمئن و مقرون به صرفه که متناسب با کاربرد باشد، اعمال می‌شود.

طراحی موفق برای به کاربردن کاسه نمد نبازمند نصب مکانیکی درست می باشد که توانایی پیش بینی کردن تغییر شکا کاسه نمد را داشته باشد. فشارمکانیکی وارده بر سطوح کاسه نمد که با سیال در تماس میباشد محاسبه میشود. کاسه نمد تا زمانی که نصب درستی از لحاظ مکانیکی داشته باشد به خوبی آببندی را انجام می دهد. عمده ترین دلیل عدم آببندی خوب کاسه نمد ها بیرون آمدگی قسمت های جفت شده می باشد.

 

عملکرد کاسه نمد

کاسه نمد‌ها دارای دو عملکرد میباشند :
1) جلوگیری از نشت روانکارها ، آب ، موادشیمیایی و گاز از درزهای ماشین‌آلات و تجهیزات به محیط اطراف
2) محافظت از ورود گرد و غبار ، آلودگی و خاک از محیط بیرونی به درون محیط کار
بنابر این میشود گفت که کاسه نمد ها وظیفه ی  حفاظت از قسمت های متحرک و بیرنگ یک سیتم را بر عهده دارند . و معمولا این کار را با نگه‌داشتن و فشردن روغن یا روان‌کننده در لایه‌ای باریک بین لبه آ‌ب‌بندی و شافت و جلوگیری از نشت آن و حفاظت از سیستم در مقابل آلودگی و گرد و غبار انجام می‌دهند

 

ساختار کاسه نمد

در گذشته، یک کاسه نمد ساده از یک تسمه چرمی بر روی یک محور چرخان تشکیل میشد. اما کاسه نمد‌ های امروزی دارای بخش‌های مختلفی میباشند که بر نحوه عملکرد آن‌ها تأثیر گذارهستند.  امروزه کاسه‌ نمد های دارای فنر و بدون فنر وجود دارند که الگوی تماسی مختلفی دارند. یک کاسه نمد بدون فنر ، به طور کلی ارزان‌تر هستند  و قادر به نگه داشتن مواد چسبناک مانند گریس با سرعت آهسته شافت می‌باشد و نقاله ، چرخ خودرو و اجزای روغنی از کاربرد های معمول آن ها میباشد. کاسه‌نمد هایی که فنر دارند  ، معمولاً با روغن‌ها استفاده می‌شوند و کاربرد وسیعی در تجهیزات دارند.


پارس پلیمر با نیم قرن سابقه در ساخت و فروش قطعات لاستیکی

بدون دیدگاه

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *