مزایای استفاده از واشر و ویژگی‌های آن

مزایای استفاده از واشر و ویژگی‌های آن

مزایای استفاده از واشر و ویژگی‌های آن


مزایای استفاده از واشر و ویژگی‌های آن


همانطور که در مقالات قبلی به آن اشاره شد ؛ واشرها قطعاتی هستند که معمولا کاربرد خود را بیشتر در برابر اتصال دهنده‌ها نشان می‌دهند. واشرها ، دارای اشکال و اندازه‌های مختلفی هستند که با توجه به آن‌ها ، از این قطعات در ماشین آلات و کاربری‌های مختلف استفاده می‌شود. به طور کلی واشر ، یک نوع قطعه فلزی مسطح دایره‌ای شکل با یک حفره درون آن می‌باشد که برای کاربردهای مختلف پیچ و مهره از آن استفاده می‌شود. در این مقاله قصد داریم به بررسی مزایای واشر و ویژگی‌های آن بپردازیم. با ما همراه باشید.

نکات قابل توجه جهت انتخاب واشر

برای آن که واشر مورد نظر خود را بتوانیم به راحتی و به درستی انتخاب کنیم ؛ باید نکاتی را مورد بررسی قرار دهیم که در ادامه به این نکات اشاره می‌کنیم.

 • جنس و نوع پیچ و مهره
 • عوامل و شرایط آب و هوایی
 • موقعیت اتصالات
 • تعداد واشرهای مورد استفاده
 • اطمینان حاصل کردن از عدم وجود هیچ گونه پلیسه و اضافات
 • یک دست بودن و یکنواخت بودن شکل ظاهری واشرها
 • اطمینان حاصل کردن از عدم وجود خراشی و برآمدگی در واشر
 • مورد بررسی قرار دادن واشر از لحاظ تست سختی و آلیاژ

اندازه گیری واشر

معمولا واشر را بر اساس عوامل مختلفی اندازه گیری و سایز بندی می‌کنند که در ادامه به آن اشاره خواهیم کرد.

 • اندازه قطر درونی و بیرونی
 • اندازه ضخامت واشرها
 • میزان قوس تراش لبه‌ها و سطح واشر

th82Y7M27Q min 300x300 - مزایای استفاده از واشر و ویژگی‌های آن

بررسی ویژگی‌های واشر

واشرها به سبب ایجاد اصطکاک ، سبب افزایش استحکام اتصالات می‌شوند. همانطور که می‌دانید اتصالات پیچ و مهره به سبب این که اصطکاک زیادی ندارند ؛ می‌توانند به راحتی شل شوند. بنابراین برای ایجاد درگیری و اصطکاک بیشتر ، به منظور جلوگیری از شل شدن و باز شدن پیچ و مهره ، از واشرهای مناسبی استفاده می‌شود. برای این کاربرد ، معمولا از واشرهای دندانه‌ای استفاده می‌شود.

بنابراین واشرها با توجه به نوع و کاربردی که دارند ؛ می‌توانند برای مصارف مختلفی مثل جذب لرزش و ارتعاشات ، جلوگیری از ورود مایعات ، پر کردن فاصله بین قطعات و جلوگیری از شل شدن پیچ و مهره مورد استفاده قرار بگیرند.

مزایای استفاده از واشر

استفاده از واشر در اتصالات مختلف ، می‌تواند مزایای بسیار زیادی به همراه داشته باشد. در ادامه به بررسی این مزایا می‌پردازیم.

استفاده از واشر ، از چرخش پیچ و مهره جلوگیری می‌کند و سبب افزایش قدرت اتصال پیچ و مهره می‌شود. علاوه بر آن ، استفاده از واشر ، سبب توزیع یکنواخت فشار و نیرو در تمام سطح اتصال می‌شود. استفاده از واشر در اتصالات ، می‌تواند استحکام و مقاومت در زیر واشر را افزایش دهد. یکی دیگر از مزایای استفاده از واشر ، این است که علاوه بر کاربردهای بسیار زیادی که واشر برای ما دارد ؛ در مقایسه با پیچ و مهره بسیار ارزان تر بوده و به سادگی قابل تهیه و استفاده می‌باشد.

واشرها می‌توانند از آسیب وارده به قطعه ، در اثر چرخیدن مهره جلوگیری کنند. همچنین استفاده از واشر ، می‌تواند فشار حاصل از بستن مهره بر قطعه کار را بهتر انتقال دهد.

سخن پایانی

شرکت پارس پلیمر ، دارای سابقه‌ی درخشان و بیش از نیم قرن تجربه ، در زمینه تولید قطعات لاستیکی ، پلاستیکی و لاستیک سازی می‌باشد. مسئولیت پذیری ، کارآفرینی و هدف‌گذاری ، از ارکان اصلی این شرکت به شمار می‌رود. این شرکت در راستای تولید ملی و با تولید انواع قطعات پلاستیکی و لاستیکی ، در ابعاد و متریال مختلف ، قدمی بسیار مطمئن و پرقدرت ، در عرصه‌ی صنعت نهاده است. از محصولات این شرکت می‌توان به کاسه نمد ، اورینگ NBR ، اورینگ سیلیکون ، اورینگ وایتون ، واشر لاستیکی ، اورینگ متری و اورینگ خاوری اشاره کرد. برای مشاهده‌ی محصولات بیشتر و بررسی اطلاعات محصول ، می‌توانید به فروشگاه پارس پلیمر مراجعه کنید.

بدون دیدگاه

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *